İlk Defa Kamp Yapacaklara Öneriler

 

1) Kamp Tecrübesi Olan Bir Kişiyle Gidin:
Planladığınız ilk kampa daha önce mutlaka tecrübesi olan birisiyle gidin. Kaç kişiyle gideceğiniz hiç önemli değil, eğer içinizden hiç kimse daha önce kamp yapmamışsa bir hayli zorluk yaşarsınız. Doğayla iç içe olmak, kuş sesleri ile uyanmak, ateş etrafında toplanmak güzel de, doğayla mücadele etmekten uzaksanız, hatta ateş yakmayı bile bilmiyorsanız bu süreç size zehir olarak geri döner. Kamp tecrübesi olan biriyle giderseniz eğer, çadırınızı nereye, nasıl kuracağınızı, ne şekilde ateş yakacağınızı, nasıl yemek pişireceğinizi, yanınıza ne almanız gerektiği ve daha pek çok şeyle ilgili sorunlarınızın cevabını biliyor olacaksınız.

2) Zaman ve Konumu Doğru Kullanın:
Kamp yeri seçiminde en çok dikkat edilmesi gereken şeyler zamanlama ve gideceğiniz yeri konumudur.
Eğer iki günlük bir kampa gidecekseniz, size en yakın bölgeyi tercih etmeniz gerekecektir. İlk kamplarınız için size yakın kamp yerlerini tercih etmeye özen gösterin. Aksi halde kamp yapmak için vaktinizi yollarda harcamak zorunda kalırsınız.
Bunun dışında, kamp yeri seçimi de çok önemlidir. İlk kampınızın daha güvenli olması için milli parkları, camping alanlarını veya daha kalabalık olan bölgeleri tercih etmelisiniz. Kimsenin olmadığı ıssız bölgelerde kamp yapmak sizler için tehlikeli ve korkutucu olabilir. Bir de kamp yapacağınız yer hakkında detaylı bir araştırma yapmalısınız “Market var mı, tuvalet var mı, şebeke çekiyor mu, hava durumu nasıl, elektrik var mı, tesis var mı?” gibi soruların sizin için önemine göre kamp yeri seçmeniz memnuniyetinizi artıracaktır.
Kamp yerine ulaşım, kamp alanının hazırlanması (Çadır kurumları vs.), ateş için odun toplamak, yemek hazırlıkları ve yeme süresi, kamp alanını terk ediş gibi birçok adım her ne kadar kamptan geriye kalan güzel hatıralar gibi gözükse de dinlenme sürenizden çalan zorunlu faaliyetlerdir. Bireysel olarak tavsiyem tüm kamplarınızda doğa ile baş başa kalacağınız, kendinizi dinleyeceğiniz bir bölüm kazanmaktır. Ki kamp yaptıkça bu iş dağılımları ve zaman planlaması hakkında çok daha fazla tecrübe kazanacaksınız.

3) Hava Durumuna Mutlaka Bakın:
Bazı bölgelerin hava şartları bir hayli değişken olabiliyor. Yani sadece yola çıkmadan kontrol etmek yetmeyebilir, sürekli olarak elinizin altında hava durumu olmalı. Oluşabilecek zorlu şartlara karşı önceden tedbir almış olursunuz. Bunun dışında ilk kampınızı baharda veya yazın yapmanızı öneririm. İlk deneyiminizi kışın soğuk havada yapmak yerine; bahar veya yaz aylarında yapmanızı tavsiye ederim. Kışın üşüyebilir ve “Kamp hayatı bana göre değilmiş.” diyebilirsiniz. Bu çok olası bir ihtimal.

4) Kamp Ekipmanları Seçimi ve Konfor:
İlk defa kamp yapacakların mutlaka sahip olması gereken kamp ekipmanları listesini sizler için hazırladık.
Buradan mutlaka göz atın ve eksiklerinizi tamamladıktan sonra kampa çıkmanızı öneririm.
İyi bir kampın kabusa dönmemesi için bu alt başlığı çok dikkatli incelemeniz gerekiyor. Öncelikle şunu belirtmekte fayda var. “Evim evim güzel evim!” diyenlerdenseniz ve konfor sizin için en önemli şeyse kamp yapmayı aklınızdan çıkarmalısınız. Çünkü yanınıza ne alırsanız alın evinizdeki konfora ulaşmanız mümkün değil.
Kamp alanına giderken yanınıza almanız gereken ilk şeylerden biri elbette ki kamp çadırı… Kamp çadırınız ne kadar iyiyse siz de o kadar konfora sahip olursunuz. (Su geçirmeyen ve rüzgarı en aza indirgeyen membrana (seçici geçirgenlik) sahip tenteye sahip olan çadırlar kullanın ki yağmur yağdığında ve şiddetli rüzgar estiğinde olumsuz durumlarla karşılaşmayın.)
Mat ve uyku tulumu; götürmezseniz ne olur, her yeriniz tutulur ve çok üşürsünüz. Battaniye asla yeterli olmuyor. Kafa feneri; karanlıkta çadır kurmak zorunda kalırsanız, gecenin sonunda kafa fenerinin değerini anlarsınız. Karanlık çöktüğünde tuvalete, çadırınıza giderken, çadırınız içinde bir şeyler ararken en iyi arkadaşınız kafa feneri olacak. El havlusu; plaj havlusu aynı işlevi görmüyor maalesef. Yüzünüzü yıkadığınızda, dişlerinizi fırçaladığınızda evinizin banyosundaki havlu hep gözlerinizin önüne geliyor. Bunların dışında ateş yakmak için kömüre, oturmak için kamp sandalyesine ihtiyacınız olacak.

5) Tuvalet Sorununu Çözmek İçin:
Geldik en hassas konuya. Hayatında daha önce kamp yapmamış olanların aklını en çok kurcalayan sorulardan biri tuvaletlerini nereye yapacakları.
Eğer bir camping alanına veya mesire yerine gidiyorsanız bu gibi yerlerde tuvalet ihtiyacınızı giderebileceğiniz umumi tuvaletler bulunur. Ancak böyle bir yere değil de doğrudan doğanın bağrına gidiyorsanız iş değişir tabii. Böyle yerlerde tuvaletimizi en basit anlatımla müsait bir yere yapıyoruz
Ancak bazılarımız bu konuda bayağı bir zorluk çekebilir. Bir elinizde kahve, diğer elinizde gazete modu maalesef orada olmuyor, üzgünüm. Bunları bilerek gitmenizde fayda var.

6) Çadırınızın Fermuarını Kesinlikle Açık Bırakmayın
Eğer açık bırakıyorsanız demek ki çok misafirperversiniz. Karasinekler ve sivrisinekler sizi uyutmadığında saatler süren bir operasyon yapmanız gerekecek ama yine de siz bilirsiniz. Çadırınızın fermuarını kapalı tuttuğunuz sürece ne bir böcek, ne bir sinek, hiçbir şey çadırınıza giremez. Bu kural siz çadırın içindeyken de geçerli. Yani böcek fobisi dolayısıyla bunca yıldır kamp yapmadıysanız, bunun da bir çözümü var görüldüğü gibi.

BONUS
Kamp alanını bulduğunuz gibi bırakmayın daha temiz bırakın. Yanınızda götürdüğünüz çöp torbasına kamp alanında bulduğunuz tüm çöpleri doldurarak en yakın çöp kutusuna atmayı unutmayın. Doğayı gerçekten seven kişiler ve evi gibi gören kişiler evini kirletmez.

Yazarlar: @aysuzca ve @baskayol